środa, 29 maja 2013

Zabytki nowogórskie


Niewiele zabytków z historii i okresów świetności Nowej Góry pozostało do naszych czasów. Większość została zniszczona w czasie wojen, pożarów, wskutek upływu czasu, bądź bezmyślności ludzkiej, nie doceniającej i nie dbającej o własną historię. Poniżej przedstawiamy spis niektórych z tych, które dotrwały do XXI wieku, chociaż nie można wykluczyć, iż do tej pory również ta lista może być nieaktualna. W spisie nie zostały ujęte pojedyncze dokumenty dot. Nowej Góry oraz inne zabytki materialne, które nie wiadomo gdzie obecnie się znajdują. Przedstawiliśmy głównie te, do dotarcia których nie napotkamy na większe problemy.

- Metalowa pieczęć sądowniczo-miejska (bez uchwytu) do pieczętowania w laku. Ryt pieczęci to ścięta głowa św. Jana Chrzciciela na misie oraz na otoku owalny napis w jęz. łacińskim Jurordical sculentie” (Sędziowie występku). Pochodzi ona z XV lub z przełomu XV i XVI wieku, używana była minimum do 1853 roku. Dodać tu można, iż św. Jan Chrzciciel był uważany za patrona Nowej Góry od przełomu XV – XVI wieku, do co najmniej XVIII wieku. Obraz pieczęci uważany jest za herb Nowej Góry. Pieczęć jest obecnie przechowywana w zbiorach Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej. W 2001 roku na rynku nowogórskim postawiono obelisk, na którym umieszczono stylizowany wizerunek herbu (pieczęci) Nowej Góry wg autorstwa prof. Czesława Dźwigaja.
- Późnogotycki kielich mszalny z przełomu XV – XVI wieku, złoty, wysadzany szlachetnymi kamieniami, z dekoracją z motywami roślinnymi, dekorowany kryzą i rozetami. Obecnie znajduje się w skarbcu katedralnym w Krakowie. Jako ciekawostkę można dodać, że kielich ten był używany przez papieża Jana Pawła II podczas celebracji mszy św. Na Błoniach krakowskich (jest więc również relikwią)
- Metalowa pieczęć parafialna z uchwytem z XIX wieku z napisem na otoku „Sigillum Ecclesie et Decanatus Novi Montis Dioecesis Cracoviensis”. Znajduje się ona w parafii nowogórskiej i jest nadal używana.
- „Liber Repertorum” – Ksiega zgonów, urodzeń, chrztów i małżeństw z 1864 r., zawierająca dane od 1598 r., przepisane ze starych oryginalnych metryk przez ks. Jana Ignacego Mikołaja Gradowskiego. W 2003 r. przekazana do Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie przez proboszcza nowogórskiej parafii ks. Grzesiułę. 
- Księga „Monumenta Ecclesie Novimontis”, będąca swego rodzaju kroniką parafii, czy też zbiorem różnych wpisow dot. parafii nowogórskiej, spisów inwentarzy plebańskich, etc. Zaczął ją prowadzić w 1746 roku proboszcz nowogórski ks. dr Józef Cyankiewicz. Księga zawiera również nie chronologiczne wpisy dotyczące lat poprzednich. Obecnie znajduje się w zbiorach parafii nowogórskiej.
- Księgi miejskie Nowej Góry;
od 1499 r. do połowy XVI wieku – Biblioteka Ossolineum we Wrocławiu – sygn. 1978/II
od 1550 r. do 1820 r. – Archiwum Państwowe w Krakowie (ul. Sienna 12) – IT (inwentarz tymczasowy) 229 a do i
? – Biblioteka Czartoryskich w Krakowie – sygn. 2669IV
- Kronika szkolna z XIX wieku oraz spisy sprzętu szkolnego, wyposażenia, księgi uczniów, wizytacji etc. Dokumenty te (kilka ksiąg) znajdują się w zbiorach Zespołu Szkół w Nowej Górze.
- Dzwonnica drewniana z II połowy XVII lub początku XVIII wieku (wzmiankowana w 1739 r.) W 1973 r. przekazana przez proboszcza nowogórskiego ks. Mariana Budzyka do skansenu w Wygiełzowie, gdzie nadal się znajduje.
- Schody kamienne od wschodniej strony kościoła z datą „1868” oraz „cegła” w murze otaczającym kościół z datą „1861”.
- Kościół w stylu neoromańskim pod wezwaniem Zesłania Ducha św. , budowany w latach 1885 – 1895, fundacji Potockich
- Kropielnice z czarnego marmuru, wbudowane przy małych i dużych drzwiach  wejściowych do kościoła w Nowej Górze, pochodzące z poprzedniego kościoła, który spłonął w 1875 roku
- Dzwon św. Michała z 1936 r., przelany z dzwonu z 1607 r. (darowany przez Krystynę hrabinę Potocką).
- Kamienne figury św. Piotra i Pawła (?) fundacji Piotra Żbika z ok. 1860 r. Znajdują się one przy bramie wejściowej na teren kościoła.
- Cztery kaplice wokół kościoła z XIX wieku
- kapliczka na Sikorowskim z XVII lub XVIII wieku, dokładna data nieznana. Jest ona starsza od rosnącej obok 200-letniej lipy. Znajduje się w niej ręcznie malowany obraz Matki Boskiej „Nowogórskiej”, najprawdopodobniej z początków XX wieku.
- Monstrancja i relikwiarz (brak danych na temat ich pochodzenia). Obecnie znajdują się w parafii nowogórskiej.
- Kielichy mszalne i inne paramenty, w tym kielich z 1613 r., który był jeszcze w parafii w 2005 r., potem ...znikł, obecnie nie wiadomo gdzie on jest.
- Ławy fundamentowe po ratuszu (po lewej stronie drogi przy wjeździe do rynku od strony Olkusza) oraz mur – fundamenty po nieznanej budowli (wielka kamienica?, sukiennice?, dawny browar?) zakopane w ziemi na głębokości ok. 70 cm po prawej stronie drogi, prowadzącej w kierunku kościoła, pochodzące prawdopodobnie z XVIII lub XIX wieku.
- Kolumna z figurą Chrystusa Frasobliwego, ufundowana przez króla Jana Kazimierza w II połowie XVII wieku, zrekonstruowana w 1807 r. i ponownie odnowiona w 1959 r. przez Władysława Łagana. W 200 r. konserwacji i odnowy kolumny dokonała Firma Konserwacji Zabytków Aleksandra Piotrowskiego z Krzeszowic. Kolejna konserwacja i odnowa kolumny i figury miała miejsce w 2012 r. podczas rewitalizacji centrum Nowej Góry. Figura Chrystusa nie jest XVII -wiecznym oryginałem – na pierwotnej figurze wyryty był miecz, a wokół jego rękojeści wijący się wąż. Z XVII wieku pozostał jedynie kamień wapienny obok figury z inicjałami królewskimi. Kolumna z figurą Chrystusa stoi na rynku nowogórskim (na rozdrożu starego traktu Kraków – Olkusz – Śląsk).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz