niedziela, 3 kwietnia 2016

Zebranie Wiejskie w dn. 2.04.2016 r.



W dn. 2.04.2016 r. w Nowej Górze odbyło się Zebranie Wiejskie. Zwykle nie piszę nic o tego typu zebraniach na moim blogu, tym razem jednak czynię wyjątek, gdyż na zebraniu Mieszkańcom Nowej Góry zostało przedstawione "Stanowisko" Sołtysa Nowej Góry i Rady Sołeckiej, w sprawie, która nie jest nowa, ale w ostatnim okresie działalność sołtysów Czernej i Łanów zaczęła być niepokojąca i uważaliśmy, że powinniśmy zdecydowanie zareagować. Większość z Państwa zapewne wie o co chodzi, pozostałym skrótowo wyjaśnię. Sołtys Czernej na ostatnim zebraniu wiejskim w swojej wsi podjął uchwałę o chęci przyłączenia 18 nowogórskich domów do Czernej, natomiast sołtys Łanów otwarcie głosi chęć oderwania Łanów od Nowej Góry i stworzenia osobnej wsi. Wg nas są to działania skierowane przeciwko Nowej Górze, dążące do zmian administracyjnych i dalszej obniżenia rangi Nowej Góry. Na to nigdy nie wyrazimy zgody, stąd też nasze "Stanowisko" w tych sprawach, które zostało odczytane na zebraniu, a pełny jego tekst zostanie w najbliższych dniach przekazany zarówno Burmistrzowi Krzeszowic, jak i Radzie Miejskiej. Zastanawiamy się też, czy nie wszcząć procedury wyjaśniającej okoliczności powstania sołectwa Łany w 1985 r., gdyż wg naszej oceny powstało ono z naruszeniem oprawa. Nie były przeprowadzone konsultacje społeczne, w sprawie tej nie wypowiedziało się zebranie wiejskie Nowej Góry, wreszcie protokół graniczny znajdujący się w archiwach gminy nie jest dokumentem spełniającym wymogi prawne i jak sądzimy jest to wstępna propozycja, a nie dokument końcowy, w dodatku nie posiadający ani daty, ani podpisu sołtysa Nowej Góry. Poniżej prezentuję pełny tekst "Stanowiska". 
   Na marginesie powyższej sprawy zauważyłem, że większość Mieszkańców Nowej Góry nie za bardzo zna jej historię, dlatego też postanowiłem stworzyć "Czytelnię Nowogórską". Mieścić się ona będzie w świetlicy i obejmować będzie wszelkie materiały pisane, które udało mi się zebrać na temat Nowej Góry - książki, opracowania, artykuły, notatki w starych księgach, księgi miejskie, kronika szkoły, parafialna, etc. Planuję otworzyć czytelnię 13 maja, w 740 rocznicę pierwszej pisanej wzmianki na temat Nowej Góry (Jan dictus Troiani rector ecclesiae de Gory). Na razie z materiałów będzie można korzystać tylko w świetlicy, ale mam zamiar zdigitalizować je wszystkie i stworzyć Wirtualną Bibliotekę Nowogórska, z której będą mogli korzystać wszyscy. To jednak trochę potrwa. Na razie zapraszam więc do zapoznania się z naszym "Stanowiskiem".




Sołtys Nowej Góry                                                             Nowa Góra 2016.04.02.
Stanisław Rozmus



                                                                               W.P. Wacław Gregorczyk
                                                                               Burmistrz Miasta i Gminy Krzeszowice
                                                                               w.m.

                                          S T A N O W I S K O

                   w sprawie granic administracyjnych sołectwa Nowa Góra

   W imieniu Mieszkańców Nowej Góry, sołtys i Rada Sołecka zdecydowanie protestują przeciwko czynnościom podejmowanym przez sołtysów Łanów i Czernej, zmierzającym do zmiany granic administracyjnych Nowej Góry. Zarówno domy jak i tereny znajdujące się na tzw. „Końcu” (przy granicy z Czerną) jak i przysiółek Łany, były zawsze integralną częścią Nowej Góry i nie wyrażamy zgody na ich odłączenie od naszej miejscowości.
   Uważamy, że podejmowanie uchwał wyrażających – jak to określono - „chęć przyłączenia domów nowogórskich do Czernej” jest co najmniej niestosowne, bez uprzedniego przeprowadzenia rozmów z władzami nowogórskimi. Taka działalność niewątpliwie nie sprzyja dobrosąsiedzkim stosunkom między naszymi sołectwami, ale wbrew wyrażanej niekiedy opinii, to nie my wszczynamy wojnę.
   W 2009 roku uchwałą Rady Miejskiej w Krzeszowicach nr XXXVIII/295/2009 z 25 czerwca 2009 r. objęto 18 domów nowogórskich rejonizacją szkolną (szkoła podstawowa) w Czernej (mimo naszego sprzeciwu). Ostrzegaliśmy wówczas, że jest to pierwszy krok do przejęcia administracyjnego tych domów przez Czerną, ale wówczas zignorowano nas. Teraz został zrobiony krok drugi. Uważamy, że decyzja p. Burmistrza i Rady Miejskiej powinna być jasna i zdecydowana – żadnych zmian administracyjnych bez zgody mieszkańców Nowej Góry. Sądzimy także, że powinna zostać przywrócona rejonizacja szkolna sprzed 25.06.2009 r. , gdyż jest to fikcja, która w 2009 roku miała na celu jedynie stworzenie możliwości utworzenia oddziału szkolnego w Czernej, poprzez statystyczne zwiększenie ilości dzieci objętych czernieńską rejonizacją.
   Sprawa Łanów jest bardziej skomplikowana. Sołectwo powstało w 1985 roku decyzją Rady Narodowej Miasta i Gminy w Krzeszowicach z dn. 31 stycznia 1985 r. bez wiedzy i zgody Zebrania Wiejskiego w Nowej Górze (brak jakichkolwiek dokumentów na ten temat). Paragraf 1 pkt 2 stwierdza, że „wyodrębnione sołectwo obejmuje obszar 147 ha”, a ręczna adnotacja „do uchwały dołączono listę 97 właścicieli nieruchomości”.
   Pseudo-protokół graniczny, niedatowany, bez podpisu sołtysa Nowej Góry wydano celem „określenia granic PROJEKTOWANEGO sołectwa Łany”. Takie stwierdzenie jednoznacznie wskazuje, że nie jest to załącznik do uchwały, a jedynie wstępna propozycja określenia granic sołectwa, które miało dopiero powstać i na tym działania rozgraniczające zostały zakończone. Nie można więc owego protokołu traktować jako dokumentu.
   Dnia 26.03.2015 r. radna p. Michalina Nowakowska-Malczyk złożyła interpelację w sprawie ustalenia przebiegu granicy między sołectwami Nowa Góra i Łany. W odpowiedzi z 22.04.2014 r. (błędny rok) czytamy m.in.:”ustalenie przebiegu granicy między sołectwem Nowa Góra i sołectwem Łany /.../ na podstawie posiadanych dokumentów nie jest możliwe”. (chodzi też o koszta tej operacji)


 Wg nas, zasięg sołectwa Łany można bez problemu określić na podstawie listy 97 właścicieli nieruchomości, dołączonej do uchwały w 1985 roku. Ich domy i ziemia to obszar sołectwa Łany, pozostałe, leżące poza granicami tych nieruchomości to sołectwo nowogórskie. To wytyczenie granic jest niezbędne jednie dla bieżących czynności inwestycyjnych i aby wyciszyć „przygraniczne spory”, gdyż administracyjnie Łany to nadal Nowa Góra i na żadne zmiany nie wyrażamy zgody.
   Dlatego też uważamy, że przy drodze powiatowej K 2125 od strony Ostrężnicy powinien stać znak „NOWA GÓRA” (E-17a zgodnie z Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z 31.07.2002 r.), a pod nim Łany” (E-21), bo właśnie tam zaczyna się Nowa Góra, a zarazem przysiółek Nowej Góry – Łany. Natomiast znak z napisem „NOWA GÓRA” (E-17a) stojący ok. 500 m dalej, praktycznie w samym środku miejscowości, powinien zostać usunięty (podobnie jak znak stojący od strony Sikorowskiego przy drodze do Stawisk i Paryża oznaczający koniec Nowej Góry (E 18a) – Nowa Góra kończy się przy Stawiskach i tam stoi właściwy znak). Podobnie od strony Czernej stoją dwa znaki obok siebie: jeden z oznaczeniem Nowa Góra 2 km (do usunięcia) i drugi – właściwy – Nowa Góra (E-17a). Od strony Galmanu przy drodze powiatowej K 2124 przed Paryżem brak w ogóle znaku z napisem Nowa Góra (kiedyś był, ale z nieznanych przyczyn został usunięty, należało by go przywrócić).
   Może paść stwierdzenie, że znaki drogowe to sprawa nieistotna, dla nas jest jednak ważna, określa bowiem zasięg naszej miejscowości, co jest istotne w sytuacji, gdy jeden z sołtysów w rozmowie powiedział wprost - „chcemy zniszczyć Nową Górę”. Sołtys, Rada Sołecka i Mieszkańcy Nowej Góry uczynią wszystko aby temu zapobiec, i wręcz przeciwnie, podejmiemy działania zmierzające do odzyskania dawnej świetności i znaczenia naszego dawnego miasta – Nowej Góry.





Rada Sołecka                                                                Sołtys Nowej Góry

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz