Przyjęcie do prawa miejskiego oznaczało nobilitację (chociaż nie było taką prostą sprawą). Tak jak mieszkańcy okolicznych wiosek ubiegali się o przyjęcie do prawa miejskiego Nowej Góry, tak mieszkańcy Nowej Góry starali się o przyjęcie do prawa miejskiego w Krakowie. Niektórym to się udało, o czym świadczą spisy, które prezentuję poniżej. Wybrałem wersję "współczesną", gdyż oryginały są trudne do odczytania. (Zainteresowani mogą się z nimi zapoznać na stronach internetowych Archiwum Państwowego w Krakowie)
Poniższe przyjęcia pochodzą z lat 1395 (sartor Woytak de Nouomonte), 1399 (Jacub de Nouagora), 1449 (Woiteg de Nowa Gora), 1483 (Stanislaus de Nouagora), 1500 (Stanislaus slodownyk de Noua Gora) i 1506 (Jan Gorsky de Noua Gora).
Jest tu jednak niepewność, gdyż Nowa Góra była także w obecnym woj. lubelskim i małopolskim (o czym świadczą inne dokumenty). Ponadto określenie miejscowości "Nouomonte" może oznaczać Nowe Miasto, a nazwa ta a kolei oznaczała Korczyn - jak widać wątpliwości można mnożyć, chociaż chciałbym wierzyć, że wszystkie te osoby pochodziły z "naszej" Nowej Góry.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz