niedziela, 26 czerwca 2016

Akta grodzkie i ziemskie

I jeszcze jeden dokument, w którym występuje Nowogórzanin - Iacussio Vangrzin de Noua Gora. Występuje on jako świadek w dokumencie z 4 sierpnia 1397 roku, w którym królowa Jadwiga potwierdza darowiznę w... Krośnie. Istnieje więc uzasadnione podejrzenie, że Iacussio pochodził z Nowej Góry "lubelskiej" - pewności jednak nie mamy, dlatego też również ten dokument prezentujemy w naszym zbiorze materiałów dotyczących Nowej Góry.




Album studiosorum universitatis cracoviensis 1400-1489


  Podobnie jak w przypadku "Księgi przyjęć do prawa miejskiego w Krakowie", również w księdze studentów Akademii Krakowskiej spotykamy się z osobami pochodzącymi z Nowej Góry i nasuwają się wątpliwości, czy to faktycznie o naszą Nową Górę chodzi. Dodatkowo "Album" zawiera kilkadziesiąt osób pochodzących z Gory, Gori, Gorki etc., a miejscowości o tych nazwach było wiele w ówczesnej Polsce, chociaż z drugiej strony również Nową Górę określano czasami nazwą Gora (jak chociażby w rozporządzeniu majątkowym Tęczyńskiego z 1402 r.). Pomijając więc wzmianki o różnych "Gorach" podaję wpisy dwóch studentów nowogórskich: w 1436 r. został odnotowany Johannes Gregory de Nowagora, a w roku 1481 Swantoshlai de Novagora.
 


W 1501 roku odnotowany został Johannes Johannis de Nowo Monte, ale czy wpis ten dotyczy Nowej Góry czy Nowego Miasta (Korczyna) - nie wiem

Księgi przyjęć do prawa miejskiego w Krakowie 1392-1506

     Przyjęcie do prawa miejskiego oznaczało nobilitację (chociaż nie było taką prostą sprawą). Tak jak mieszkańcy okolicznych wiosek ubiegali się o przyjęcie do prawa miejskiego Nowej Góry, tak mieszkańcy Nowej Góry starali się o przyjęcie do prawa miejskiego w Krakowie. Niektórym to się udało, o czym świadczą spisy, które prezentuję poniżej. Wybrałem wersję "współczesną", gdyż oryginały są trudne do odczytania. (Zainteresowani mogą się z nimi zapoznać na stronach internetowych Archiwum Państwowego w Krakowie)
     Poniższe przyjęcia pochodzą z lat 1395 (sartor Woytak de Nouomonte), 1399 (Jacub de Nouagora), 1449 (Woiteg de Nowa Gora), 1483 (Stanislaus de Nouagora), 1500 (Stanislaus slodownyk de Noua Gora) i 1506 (Jan Gorsky de Noua Gora).
     Jest tu jednak niepewność, gdyż Nowa Góra była także w obecnym woj. lubelskim i małopolskim (o czym świadczą inne dokumenty). Ponadto określenie miejscowości "Nouomonte" może oznaczać Nowe Miasto, a nazwa ta a kolei oznaczała Korczyn - jak widać wątpliwości można mnożyć, chociaż chciałbym wierzyć, że wszystkie te osoby pochodziły z "naszej" Nowej Góry.







Wirtualna Czytelnia Nowogórska

Informując o otwarciu Czytelni Nowogórskiej wspomniałem, iż zaczynam opracowywać Wirtualną Czytelnię Nowogórską. Prace są już dość zaawansowane, tym niemniej całość (w formie płytki DVD lub pendrive"a) będzie gotowa najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku. O zakończeniu prac poinformuję. Od czasu do czasu będę jednak  zamieszczał poszczególne dokumenty wspominające Nową Górę na blogu - może Czytelnicy włączą się w poszukiwania nowych materiałów, jest ich jeszcze wiele, do których nie dotarłem. Spis wkrótce opublikuję, mając nadzieję, że znajdą się chętni do odwiedzin w bibliotekach i archiwach (w internecie tych materiałów nie ma).
Na początek "klasyka" Jan Długosz i jego Liber beneficiorum z 1480 roku. Niewiele tam o Nowej Górze, ale jest...



Nowogórski Piknik Rodzinny

W dniu 25 czerwca 2016 r. w Nowej Górze odbył się kolejny Nowogórski Piknik Rodzinny. Tym razem jednak zanotowaliśmy pewną nowość w stosunku do poprzednich lat, gdyż odbył się on nie na terenie Zespołu Szkół, lecz w rynku nowogórskim. Uważam, że zmiana ta jest jak najbardziej korzystna i być może są to pierwsze "przymiarki" do organizacji DNI NOWOGÓRSKICH. Może już w przyszłym roku...