sobota, 28 maja 2016

Rajd Dubai - Paryż

W dniu 5 czerwca 2016 r. odbędzie się rajd zabytkowych samochodów "Dubaj - Paryż" - start w Dubiu, meta w Paryżu, przysiółku Nowej Góry, gdzie po zakończeniu rajdu odbędzie się "Piknik Paryski". Sądzę, że warto wpaść do Paryża, oglądnąć stare pojazdy i mile spędzić niedzielne popołudnie. Zapraszamy na godz. 15,00.

niedziela, 8 maja 2016

Czytelnia Nowogórska

   Dotychczas nie została opracowana kompletna monografia Nowej Góry, chociaż istnieje kilka prac, które mogą stanowić zalążek do stworzenia tego typu publikacji. Ponadto w wielu książkach - zarówno tych dawnych, jak i wydanych współcześnie - możemy znaleźć informacje o naszej miejscowości, bardziej lub mniej obszerne, a czasem ograniczające się do jednego lub kilku zdań. Dodać do tego należy również kilkadziesiąt artykułów prasowych zawierających informacje dotyczące zarówno dawnej historii Nowej Góry oraz opisy zdarzeń mających miejsce współcześnie. Wreszcie nieocenioną skarbnicą wiedzy są księgi miejskie Nowej Góry oraz dawne kroniki, zarówno parafialne, szkolne jak i z czasów istnienia gromady czy gminy Nowa Góra. Ważnym materiałem poznawczym są też pojedyncze dokumenty (znajdujące się w rękach prywatnych lub archiwach), akta wizytacji, różnego rodzaju spisy, etc.
    Materiału do opracowania jest więc dość sporo, problem jedynie w tym, że jest on rozproszony i czasami trudno dostępny. Chcąc nieco ułatwić dostęp do tych materiałów zainteresowanym, postanowiłem zeskanować posiadane przeze mnie dokumenty (oraz te, do których udało mi się dotrzeć), skserować je i udostępnić w zwartej formie mieszkańcom Nowej Góry, których interesuje historia naszego miasta. Dołączyłem dodatkowo stare mapy z zaznaczoną Nową Górą, a w planach mam także wydanie albumu zawierającego stare zdjęcia, przedstawiające zarówno dawne budynki jak i mieszkańców. 
   Tak powstała "Czytelnia Nowogórska", która rozpoczyna swoją działalność 13 maja 2016 r. Mieści się ona w świetlicy w Nowej Górze i korzystać z niej może każdy w godzinach otwarcia świetlicy (niestety tylko na miejscu). W planach mam stworzenie "Wirtualnej Biblioteki Nowogórskiej", ale na efekty trzeba jeszcze trochę poczekać, bo materiałów do "obróbki" jest sporo. Na razie pozostaje więc "Czytelnia", do której zapraszam wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta, wśród których być może będzie autor przyszłej pełnej monografii Nowej Góry.
   Aby zachęcić przyszłych Czytelników do odwiedzenia świetlicy, poniżej podaję tytuły niektórych pozycji znajdujących sie w "Czytelni":
- Fragmenty ksiąg miejskich Nowej Góry (od 1499 roku)
- Fragmenty Monumenta Ecclesiae Novimontis (księga parafialna)
- Fragmenty Kroniki Szkoły w Nowej Górze
- Kronika Gminy Nowa Góra (1973-76)
- Dymek Stanisław - Novus Mons czyli Nowa Góra (książka)
- Kurtyka Janusz - "Latyfundium Tęczyńskie..." i "Tęczyńscy..." - fragmenty
- Wybór dokumentów  dot. Nowej Góry z Archiwum Potockich
- Dorynek Józef - Wspomnienia rodzinne (opracowanie)
- Bazarnik Ryszard - Historia dawnego miasteczka, a obecnie wsi Nowa Góra (opracowanie)
- Suska Katarzyna - Monografia Nowej Góry (praca licencjacka)
- Rzepecki Bronsiław - Zarys historii Nowej Góry (opracowanie)
- Łagan Fabian - Obrońcy Ojczyzny 1914-1918  - 1919-1921 (opracowanie)
- Nowa Góra - nasza mała ojczyzna (opracowanie uczniów Zespołu Szkół w Nowej Górze)
- VARIA - różne dokumenty dot. Nowej Góry
- Magazyn Krzeszowicki, Ziemia Krzeszowicka - wybór artykułów dot. Nowej Góry
- Wieczernik Nowogórski - biuletyn parafii Nowa Góra (1995-1998)
- Kurier Paryża, Kurier Nowogórski - informator lokalny 
- Nowa Góra na dawnych mapach

Słowo wyjaśnienia, dlaczego Czytelnia zostaje otwarta właśnie 13 maja. Tego dnia bowiem mija 740 rocznica pierwszej udokumentowanej wzmianki na temat Nowej Góry - informacja o Janie synu Trojana plebanie w Gorach, który był świadkiem przy przenoszeniu Przegini na prawo niemieckie.Poniżej fragment tego dokumentu.